Vatikan’da Papa’nın 78’inci doğum günü kutlandı

Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Meydanı’nda Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus’un 78’inci doğum günü kutlandı.

17 Aralık 2014 Çarşamba, 17:36

Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Meydanı’nda çarşamba günleri yaptığı genel kabul oturumunda Papa, bu haftaki konuşmasında, dünyada son günlerde farklı ülkelerde meydana gelen terör saldırıları ve yaklaşan Noel Bayramı coşkusuna değindi.

Papa, “Avustralya, Pakistan ve Yemen’de geçtiğimiz günlerde meydana gelen insanlık dışı terörist saldırıların kurbanları için dua etmek istiyorum” dedi. Papa, saldırı kurbanlarının ailelerine sabır diledi. Noel Bayramına da değinen Papa, Hristiyan aleminin gelecek hafta Hazreti İsa’nın doğumunu kutlayacağı bayramın, yeni bir başlangıcın işareti olduğunu ifade etti.

PAPA’NIN DOĞUM GÜNÜNDEN GÖRÜNTÜLER

PAPA 78.YAŞINI KUTLADI

Aslen Arjantinli olan ve 1936 yılında göçmen bir İtalyan ailenin en büyük çocuğu olarak Buenos Aires’te dünyaya gelen Jose Mario Bergoglio havari adıyla Papa Franciscus, bugün 78. yaşını kutladı. Doğum günü dolayısıyla çarşamba kabulüne çok sayıda kişi katılırken, Papa Bergoglio’nun “papamobile” ile yaptığı tur sırasında bir kişi üzerinde mum olan pasta uzattı, Papa da doğum günü pastasının üzerindeki mumları üfledi.

TANGO ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Bazıları da Papa’ya balon ve çiçek verdi. Arjantinli Papa’nın doğum günü olması sebebiyle sosyal paylaşım sitelerinde organize olan çok sayıda tangocu, Arjantin kökenli tango dansı yaptı. Aziz Petrus Meydanı yakınında “Milonga” adı verilen açık hava tango partisine yüzlerce kişi katıldı.

ŞARKI SÖYLENDİ

Yaklaşık bir saat süren partide, Papa Franciscus için doğum günü şarkısı söylendi. Bu arada, yine Papa’nın doğum günü dolayısıyla İspanya’dan Vatikan’a fakirlere dağıtılması için 800 kiloluk tavuk bağışı yapıldı.

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz