Serdar Denktaş, Meclisi Terk Etti !

04 Ekim 2017 Çarşamba, 11:28

Vatandaşlık tartışmaları yaşanan Meclis’te, Başbakan Yardımcısı ve Serdar Denktaş, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’la sözlü tartışmasının ardından bir süre Meclis’i terk etti.

ERHÜRMAN: “YAKIŞTIRMAM AMA YA YALAN SÖYLÜYOR YA DA…”

CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin ardından söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin hukuka aykırı işlemleri konusunda yaptığı güncel konuşmada, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün “ ülke ekonomisinde sıkıntı yok ve devletin borcu yok” söylemlerini sorguladı.

“Bunu yakıştırmam ama ya Sayın Başbakan yalan söylüyor, ya da Başbakan olarak devletin borcu olup olmadığını bilmiyor ki bu birinciden daha vahimdir” diyen Erhürman, Başbakan Özgürgün’ün Meclis’te olmaması sebebiyle bunları kendisine soramadığını belirtti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün dünkü söylemlerini de eleştiren Erhürman, Lefke’deki serbest bölge yapımına ilişkin kararın CTP-UBP hükümeti döneminde iptal edildiğini anımsatarak, ancak bu davanın düşürüldüğünü kaydetti.

Dün Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un ikinci bir yeni serbest liman ve bölge göstermesini sorgulayan Erhürman, istisnai vatandaşlık konusunda açıklama yapılması gerektiğini, bu konuda hâlâ açıklama beklediklerini belirtti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü “ilkel bir politika” yapmakla suçlayan Erhürman, “Ben sizi bu kürsüden konuşulmaması gerekenleri konuşmamaya davet ediyorum. Umarım bundan sonra kimse açıklanamaz olanı, açıklamaya kalkmaz”  dedi.

DENKTAŞ: “ÖZGÜRGÜN’ÜN SÖZLERİ BAŞKA YERLERE ÇEKİLDİ”

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün sözlerinin başka yerlere çekildiğini belirterek, piyasa borcu ile bankalara olan borcun çarpıtıldığını söyledi.

Toprak Ürünleri Kurumu’nu örnek gösteren Denktaş, TÜK’ün borcuyla ilgili faiz sıkıntısına işaret etti ve “Bankanın bize faiz hesaplamasını yapıp şudur borcunuz demesi ile kendi kaynaklarımızdan borcumuzu ödemeye başlayacağız, hemen mümkün değil bilançosundan çıkarmamız gerekir” diye konuştu.

“İLK KEZ 470 MİLYON ARTIYLA KAPATACAĞIZ, BAŞBAKAN’IN İFADE ETMEYE ÇALIŞTIĞI BUDUR”

Denktaş, “İlk kez 470 milyon artıyla kapatacağımız bir dönem geçiriyoruz, Başbakan’ın ifade etmeye çalıştığı bunlardır” dedi.

Vatandaşlık konusunda ise Denktaş, üniversiteye gelmiş gençlere, hakkı olanlara, Kıbrıs’ta doğanlara vatandaşlık vereceklerini kaydetti ve bu kadar kişinin içinde bu nitelikleri taşımayan bazı kişilere de vatandaşlık vermeleri gerekirse onlara da vereceklerini söyledi.

ERHÜRMAN –DENKTAŞ GERGİNLİĞİ

Yeniden söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, yasaya atıfta bulunarak, yasanın istisnai vatandaşlıkların gerekçelerini açıklamayı öngördüğünü dile getirdi.

Erhürman açıklamasında “siz bu memleketin sahibi değilsiniz. Bu memlekette yasalar var, bu yasalar sizin oylarınızla geçti. Bu yasalar size istisnai vatandaşlık verdiğinizde gerekçelerinin açıklanmasını emrediyor. Siz yasaların üstünde değilsiniz. Siz 17 yıldır bu memlekette doğmuş ve büyümüş çocuklara vatandaşlık veriyorsanız istisnai vatandaşlık diye, bırakın karşı çıkmayı size destek vereceğiz” dedi.

Erhürman’ın vatandaşlık konusundaki eleştirilerini yinelemesi ardından Denktaş ve Erhürman arasında sözlü tartışma yaşandı ve Denktaş Meclis’i terk etti.

Erhürman Denktaş’ın ayrılmasının ardından yaptığı konuşmada ise, “yetti bu memleketin senden çektiği artık. Yüzsüzlüğe bak sen. Artık bu şansı bu memlekette bulamayacak bu Başbakan ve Başbakan Yardımcısı… Nereden buldunuz be siz bu memleketin tapusunu?” dedi.

Erhürman, kimsenin yasaya aykırı vatandaşlık verme hakkı olmadığını vurguladı.

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz