Pakistan’da gerçekleşen katliamın perde arkası

Pakistan’ın Peşaver kentinde öğrencileri hedef alan terörist saldırının öğrencilerin konferans salonunda olduğu sırada gerçekleştiği ortaya çıktı.

18 Aralık 2014 Perşembe, 09:49

Geçtiğimiz Salı günü Pakistan’ın Peşaver kentinde gerçekleşen katliamın boyutu dün medyanın okula girmesiyle ortaya çıktı. 132’si öğrenci 148 kişinin hayatını kaybettiği terörist saldırıdan sonra harabeye dönen okulda her yerin kana bulandığı görüldü.

KATLİAMIN ARDINDAN GÖRÜNTÜLER

Pakistan’da Taliban’ın okul katliamı

İLK OLARAK KONFERANS SALONUNU BASTILAR

Militanlar ilk olarak 8, 9 ve 10’uncu sınıfların ilkyardım eğitimi aldığı konferans salonunu bastı. Dört terörist salondaki çocuklara kurşun yağdırdı. Salonda yaklaşık 100 çocuk yaşamını yitirdi. Birçok öğrencinin kaçmaya çalıştığı sırada vurulduğu, bazı öğrencilerin arkadaşlarının cansız bedenlerinin altına gizlenerek hayatta kalmayı başardığı aktarıldı.

ÜLKEDE İDAM CEZASI GERİ GELDİ

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, katliamdan sonra yaptığı açıklamada, “Bu sahneleri unutmamalıyız. Masum çocukların bedenlerinde nasıl mermi delikleri bıraktıklarını, onların yüzlerini mermilerle nasıl parçaladıklarını…” dedi.

Şerif, “Terör suçları için askıya alınan idam cezasının tekrar uygulanması kararını onayladım” diye konuştu.

Ülkede idam cezası olsa da 2008’de cezanın infazını erteleyen moratoryum getirilmişti.

KATLİAMIN ELEBAŞI MOLLA RADYO

Saldırının sorumluluğunu üstlenen TTP örgütünün lideri, Pakistan’ın kuzeybatısındaki Svat Vadisi’nde illegal yayın yapan FM radyosundan verdiği vaazlardan ötürü “Molla Radyo” olarak biliniyor.

Fazlullah, selefinin geçen yıl ABD İHA’ları tarafından öldürülmesi üzerine Taliban’ın başına gelmişti. Buzzfeed haber sitesine göre Fazlullah’ın Taliban üzerinde nüfuzunun artmaya başladığı 2009 yılından bu yana okullara binden fazla saldırı düzenlendi.

“SALDIRIYI TATBİKAT SANDIK”

Pakistanlı Dunya News televizyonuna konuşan bir öğrenci; Ateş edildiğini duyduğumuzda öğretmenlerimiz bize endişelenmememiz gerektiğini bunun sadece bir tatbikat olduğunu söyledi. Biz de böyle düşündük. Fakat birden silah sesleri arttı. Yanımızdan geçen askerler bir saldırı başladığını söyledi. Sonra bir subay geldi ve öğretmenlerle müdüre bizi dışarı çıkartmalarını söyledi.

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz