Küba’da değişim rüzgarları esmeye başladı

Küba’yla ABD arasında varılan tutuklu takası anlaşması ile yeniden başlayan diplomatik ilişkiler iki ülke için de değişikliklere gebe..

24 Aralık 2014 Çarşamba, 13:07

Küba’da değişim rüzgarları

KÜBA’DA AÇILIMIN YANSIMALARI

50 yıldır durudurulan ilişkilerin ardından girilen yeni dönemde Kübalılar gelişmelere sevinseler de şüpheyle yaklaşıyorlar. Küba hükümeti de Amerika’nın gücüne karşılık yıllardır duruşunu bozmayan bir komünist ülkeden alelade bir Karayip adasına dönüşmekten korkuyor.

Ancak ülkeden yansıyan fotoğraflarda değişimin etkileri Küba’nın başkenti Havana’da görülmeye başladı bile.

AMERİKA’DA 700 BİN KÜBALI BULUNUYOR

ABD’de ise Küba ile girilen yeni dönem ülkenin iç politikasında tartışılacağa benziyor. Küba’daki devrimden bu yana Castro rejiminden kaçanlara kapılarını açık tutan ABD’de bugün en az bir milyon 700 bin Küba asıllı Amerikalı bulunuyor.

KÜBALILAR SEÇİMLERDE ETKİLİ

Ancak bu nüfusu önemli kılan, Küba asıllı Amerikalıların çoğunluğunun Florida eyaletinde yaşaması ve bu eyaletin her ABD başkanlık seçiminde kilit eyaletlerden biri konumunda olması. Bu açıdan Florida eyaletinde Küba asıllı Amerikalıların oyları son derece önem taşıyor.

Obama’nın son iki yılında atacağı adımların, hem Demokrat hem Cumhuriyetçiler için 2016 başkanlık seçiminde önemli sonuçları olacağı belirtiliyor. Küba konusu da bunlardan biri.

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz