Hayvanlar Üzerinde Deney Yapılmasın !

02 Ekim 2017 Pazartesi, 16:31

 Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, Yakın Doğu Üniversitesi’nde (YDÜ) hayvanlar üzerinde deney yapılacağı ve Hayvan Deneyleri Etik Kurulu oluşturulduğu haberleri üzerine, konunun yasal boyutunu araştırdıklarını belirterek, YDÜ dahil hiçbir kurumun hayvanlar üzerinde deney yapma izni olmadığını kaydetti.

Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan bilgi istendiği bildirildi.

“Hayvan Refahı Yasası’nın 21’inci maddesi, ‘Bakanlık tarafından ruhsatlandırılan kişiler dışında hiç kimse hayvanlarla deney yapamaz’ demekte ve deneylerin, Hayvan Refahı Danışma Komitesinin olumlu görüşü üzerine Bakanlığın vereceği izne tabi olduğu belirtilmektedir” ifadelerine yer verilen açıklamada, henüz hiçbir kuruma böylesi bir izin verilmediği belirtildi.

Bakanlığın, Hayvan Refahı Yasası’na uymayan kurumlara yaptırım uygulamamakla eleştirildiği açıklama şöyle devam etti:

“Bizler, Meclise sunduğumuz Hayvan Refahı (Değişiklik) Yasa Önerisi’nde, yasanın mevcut halinin bile yeteriz olduğunu, hayvan deneylerinin tamamen yasaklanmasını önerdik ve yasamızın takipçisi olacağız. Aynı zamanda, yasa dışı deneyler yapılması konusunda da girişimlerimize devam edeceğiz. Hukuka saygılı ve hayvan sever her kişi ve örgütü, Yakın Doğu’nun hayvan deneyleri yapmasını kınamaya çağırırız.”

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz