Gündem “Cumhurbaşkanlığı Bütçesi”

16 Kasım 2016 Çarşamba, 11:40

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde “2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı” görüşmeleri çerçevesinde bu sabah ilk olarak Cumhurbaşkanlığı’nın 28 milyon 993 bin 200 TL’lik bütçesi görüşülüyor.

Bugün ayrıca Cumhuriyet Meclisi’nin 23 milyon 274 bin TL tutarındaki bütçesi ile Başbakanlığın 94 milyon 528 bin 300 TL’lik bütçesi görüşülecek.

TATAR

İlk olarak komite başkanı UBP milletvekili Ersin Tatar, konuşmasında, Kıbrıs sorununa değinerek, dünyanın bu konuyla ilgili olduğunu, bu konuya duyarsız kalınamayacağını söyleyerek, bir anlaşmada federal yapı içinde Kıbrıs Türk halkının eşitliğinin sağlanması gerektiğini söyledi. Tatar, detaylar konusunda yeterince bilgi sahibi olunmadığını, taraflar arasında zaten net bir anlaşmanın da olmadığını belirtti.

Beşli konferansın detayları konusunda da bir mutabakat sağlanmadığını söyleyen Tatar, Rumların bu konuyu büyüteceğine inandığını kaydetti.

ÖZGÜR

Başkan Vekili CTP milletvekili Birikim Özgür, bütçe görüşmeleri boyunca gerekli olan yapısal dönüşümlere değineceklerini, hükümetin kapasitesini sorgulayacaklarını belirtti.

Özgür, yatırımların hayata geçirilmesi ve hükümetin 2017 performansına karşı halkı uyarmaya çalışacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı bütçesinde geçen yıla oranla 1.3 milyon TL artış olduğunu, bunun büyük oranda personel giderlerinden kaynaklandığını kaydeden Özgür, bunun yanında enflasyon etkisi de olduğunu belirtti.

Senfoni Orkestrasının nitelikli çalışma yapmasına katkı yapılması  bakımından geliştirilmesi, personel artırılması gerektiğini dile getiren Özgür, bu konuda hükümetten destek istedi. Özgür, bu konuda bir öneri bulunduğunu söyledi.

Özgür, bütçenin etkin ve verimli kullanılıp kullanılmadığının, hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığının izlenebilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Müzakere sürecine de değinen Özgür, Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tutumunu sürdürmesi gerektiğini söyledi. Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını koruyacak bir yapıda, güvenli refah içinde olacağı bir çözümün mümkün olduğunu söyleyen Özgür, içeriğini görmeden anlaşmaya evet denmesi gerektiği gibi bir tavır içinde olmadıklarını belirtti.

Ekonomi konusunda hasır altı edilen bazı konular olduğunu, Türkiye’ye olan borçların durumuyla ilgili belirsizliğin sürdüğünü dile getiren Özgür, bilinmez noktaların açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirtti.

Özgür, bankaların gücünün ne olduğunun ortaya çıkması gerektiğini, bunu ortaya çıkaracak çalışmanın yapılmadığını ancak yapılması gerektiğini söyledi.

Müzakere sürecinde temel ekonomik yaklaşımın ne olduğunu bilmek istediğini belirten Özgür, bunun hangi prensiplerle hayata geçirileceğini bilmek ve tartışmak gerektiğini kaydetti.

Özgür, ekonomi alanında Cumhurbaşkanlığı’ndan teknik bilgi talep ederek, bu bilgileri almak istemelerinin sebebinin halkı bilgilendirmek olduğunu vurguladı.

HÜDAOĞLU

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, senfoni orkestrasının tersine göçü gerçekleştirdiğini, ciddi bir heyecan yarattığını kaydetti.

Tüm orkestra personelinin sınavla alındığını belirten Hüdaoğlu, 10 kişiye daha ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

ARABACIOĞLU

DP milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da, müzakerelerde ekonomi konusunda ve diğer bazı konularda endişeleri olduğunu belirtti.

AKANSOY

CTP milletvekili Asım Akansoy, senfoni orkestrasının gurur kaynağı olduğunu, özlenen bir girişim olduğunu kaydetti.

Kıbrıs sorununda tarihi bir dönemeçten geçildiğini söyleyen Akansoy, iki tarafın açıklamalarının kabul edilebilir bir noktada olduğunu, bunun sevindirici olduğunu kaydetti.

Akansoy, bu süreçte Kıbrıslı Türklerin bir bütün olarak davranması gerektiğini, cumhurbaşkanının desteklenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Niyet, kararlılık ve iradenin çok önemli olduğuna değinen Akansoy, bazı başlıklarda ciddi yakınlaşmalar sağlandığını, cumhurbaşkanın son toplantıda ortaya koyduğu iradenin takdire şayan olduğunu ifade etti.

Yönetim ve güç paylaşımında elde edilen kazanımlara karşılık, toprak konusunda olabildiğince dikkatli şekilde taviz verme gerektiğini söyleyen Akansoy, harita konusunda da toplumsal birliğin korunmasının oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Akansoy, ekonomik denge sağlanmadığı sürece sorunların artabileceğini belirterek, taraflar arasında denge sağlamanın önemine değindi.

“Bu coğrafyada barış içinde yaşamak, Türkiye ile barışık bir düzeni sağlamaktan geçer” diyen Akansoy, Rumların çekincelerini de anlamak gerektiğini söyledi.

Akansoy, Rusya’nın sürece olumsuz bir yaklaşımı bulunduğunu, Türkiye’nin de AB ilişkilerinde sorunlar yaşandığını, dolayısıyla 2016 yılında beşli konferansın şart olduğunu, 2017 yılında dünyayı ve bölgeyi neyin beklediğinin bilinmediğini ifade etti.

ANGOLEMLİ

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, Kıbrıs sorununda şartların olgunlaştığını, doğalgaz gibi ekonomik nedenlerin çözüme yaklaştırdığını belirtti.

Cumhurbaşkanının çözümden yana bir tavır sergilediğini, karşı tarafın “çözüme köstektirler” yönünde bir yaklaşımda bulunamadığını söyleyen Angolemli, Kıbrıs Türk tarafının doyurucu bir açılımda bulunduğunu ifade etti.

Angolemli, hükümetten de olumlu sesler gelmesi gerektiğini ancak bunun yaşanmadığını kaydetti.

Angolemli, bankaların denetimine ilişkin hükümetin tavrını olumsuz olarak değerlendirerek eleştirdi.

Tutanakların detaylı olduğunu, siyasi parti temsilcilerinin de Cumhurbaşkanı tarafından bilgilendirildiğini söyleyen Angolemli, buna rağmen bazı kesimlerin halkı yanıltıcı propagandalar yaptığını savundu.

Angolemli, ortaya metin çıkmadan evet ya da hayır savunmanın doğru olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı bütçesine cömert davranılması gerektiğini dile getiren Angolemli, müzakere süreci devam ederken, bütçe sıkıntısının yaratacağı sorunlarla uğraşılmaması gerektiğini kaydetti.

Angolemli, hükümetin müzakere sürecine ilişkin tutumunu da eleştirdi.

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz