Geçitköy Barajı Doluyor

16 Ağustos 2016 Salı, 12:33

“Asrın Projesi” olarak ifade edilen “KKTC Su Temin Projesi” kapsamında Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan 19 milyon metreküp su, Geçitköy Barajına aktarıldı. Geçitköy Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 72’ye ulaştı.

Askılı boru sistemiyle KKTC’deki uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılayacak proje çerçevesinde adaya ulaşan su, vatandaşların kullanımına sunuldu.

AA muhabirinin Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, proje kapsamında 17 Ekim 2015’ten itibaren kesintisiz olarak Türkiye’den KKTC’ye su aktarılmaya başlandı.

Ağustos ayı itibarıyla 19 milyon metreküp suyla dolan Geçitköy Barajında, doluluk oranı yüzde 72’ye ulaştı. Sayaç okumaları, iki ülke arasındaki protokol gereği her ayın 15’inci günü yapılıyor.

Proje ile KKTC’nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanması için adaya yıllık 75 milyon metreküp su iletilecek.

23 BELEDİYE ABONELİK SÖZLEŞMESİ İMZALADI

Türkiye’den gelen suyu kullanmak isteyen ve belediye meclis kararı alarak KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile abonelik sözleşmesi imzalayan belediye sayısı 23’e yükseldi.

Gazimağusa Belediyesi, Lefkoşa Belediyesi, Yeni Boğaziçi Belediyesi, Değirmenlik Belediyesi Askeri Bölge, Güzelyurt Belediyesi, Alayköy Belediyesine bağlı Yılmazköy, Değirmenlik Belediyesi, Paşaköy Belediyesi, Vadili Belediyesi, İnönü Belediyesi, Geçitkale Belediyesi, Serdarlı Belediyesi, Lapta Belediyesi (Tepebaşı, Çamlıbel, Akdenizköyü ve 39. Tümen komutanlığı) su almaya başladı.

İskele Belediye sınırları içerisinde ve proje kapsamında bağlantısı bulunan depolara da su ulaştırıldı.

KKTC’de, henüz müracaatta bulunmayarak abonelik sözleşmesi imzalamayan 5 (Girne, Dikmen, Lefke, Gönyeli, Akıncılar) belediye olmak üzere toplam 28 belediye bulunuyor.

TERFİ İSTASYONLARININ DURUMU

Girne, Gazimağusa, Dipkarpaz Bölgesi’nde içmesuyu isale hatları yüzde 99’a ulaşırken, fiziki gerçekleşme çalışmalar ise devam ediyor. Lefkoşa hattı ise tamamlandı.

Türkiye’den gelen suyun Girne ve Dipkarpaz Bölgesi su depolarına ulaşması için 19 terfi istasyonunun 17’sinin betonarme mekanik işleri tamamlandı, 2 (Girne Bölgesinde Emtan ve Gazimağusa Bölgesinde Değirmenlik) terfi istasyonunun yapımı ise Girne ve Lefkoşa kaza mahkemeleri kararından dolayı gecikti.

Gazimağusa Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı kapsamındaki Değirmenlik terfi istasyonu inşaatındaki problem aşılarak, yüzde 15 oranında fiziki gerçekleşmesi sağlandı.

Girne Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı kapsamındaki Emtan terfi istasyonu inşaatı ise Girne Kaza Mahkemesince durduruldu, dava halen devam ediyor.

Terfi istasyonlarının elektrik bağlantı işlerine KIB-TEK (Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu) tarafından 30 Haziran 2016 tarihinde başlanırken, bir tesise enerji verildi.

KIB-TEK’in elektrik bağlantısını ve kontrollerini gerçekleştirdiği 5 terfi istasyonunun abonelik işlemleri de DSİ tarafından başlatıldı. Diğer 11 terfi istasyonunda elektrik bağlantı işlemleri sürüyor.

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz