Eurovision Cyprus 2016’da Tanıdık İsim

kez izlendi, 09 Mart 2016 Çarşamba

Stockholm’de, bu yıl 61.’si gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışması’na, “Alter Ego” isimli parçasıyla katılacak olan Minus One grup solisti Francois Micheletto, yarışmaya tüm Kıbrıs’ı adına katılacaklarını ve Kıbrıs halkını temsilen orada olacaklarını söyledi.

Kıbrıslı Türk ve Rumların birlikte oluşturduğu “Unreal” isimli müzik grubuyla Lefkoşa, Girne ve Mağusa’da uzun yıllar sahne alan Francois şimdi Eurovision’da.

Fransa’da doğup, büyüyen Francois, çocukluk yıllarından beri müzikle uğraşıyor. Müziğin evrensel bir dil olduğunu düşünen Francois, Kıbrıslı Türk ve Rumların müzik konusunda bir çok ortak özellikleri olduğu görüşünde…Bu yıl Eurovision’da her iki kesimi temsil edeceklerini belirten Francois, “Müzik hepimizin ortak noktası, herkesin desteğini bekliyorum” şeklinde konuştu.

Başarılarla dolu müzik kariyeri olan Francois, birkaç yıl öncesine kadar Kuzey Kıbrıs’ta çalışıyor ve yaşıyordu. Kıbrıslı Türk ve Rumların birlikte oluşturduğu “Unreal” isimli müzik grubuyla Lefkoşa, Girne ve Mağusa’da uzun yıllar sahne alan Francois’nın sesine, sahnesine yadsınamaz bir aşinalığımız var.

Francois ile Lefkoşa’da bulunan tarihi Faneromeni Kilisesi’nin önündeki kafede yaptığımız söyleşide köpeği Lola da bize eşlik etti. Francois’da dikkatimi ilk çeken özellik, ulaştığı başarılara rağmen çok mütevazi olmasıydı. Onun rahat davranışları bana da yansıdı ve Kıbrıs’ın güzel bahar havasında kahvelerimizi yudumlarken çok eğlenceli bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Gözde ÖZ

Minus One Alter Ego (Eurovision Cyprus 2016)

“Uzun yıllardır müzik piyasasındayım” 

Kıbrıs Pazar: Bize kendinizden ve grubunuzdan bahseder misiniz?

Francois Micheletto: Babam Fransız, annem Kıbrıslı Rum. Fransa’da doğup, büyüdüm. Uzun yıllardır müzik piyasasında yer alıyorum. Unreal’dan ayrıldıktan sonra Blues yapan bir grupla çalışmaya başladım. Sonrasında Minus One’ın (Eksi Bir) orijinal kadrosundaki solisti “X Faktör Yunanistan” yarışmasına hazırlandığından dolayı solist açıkları oluştu. Ben o zamanlar bir gruba bağlı değildim ve solistin yerine geçtim. Minus One şu an benim haricimde, Harrys Pari, Konstantinos Amerikanos, Antonis Loizides ve Chris Ioannides’den oluşuyor.

“Bir kişi eksik kaldık, bu nedenle Minus One” 

Kıbrıs Pazar: Grubunuzun ismi neden Minus One?

Francois Micheletto:  Bu grup isminin ardında güzel bir hikaye var. Minus One grubu, önceden farklı bir isimle ve grupta iki solist olmakla beraber 6 kişiden oluşuyordu. Rumca ve İngilizce karışık olarak parçalar çalıyorduk. Bir gün Limasol’da çalmamız için teklif geldi fakat bizden yalnızca İngilizce parça çalmamızı istiyorlardı. Bizlerde bu şekilde olamayacağını yoksa bir kişi eksik kalacağımızı söyledik. Konuştuğumuz kişi, “Bu çok güzel. Demek ki grubunuzun ismi ‘Minus One’” dedi. Sonrasında bir gün grubumuzun basçısı yanımıza geldi ve “Limasol’daki konserimiz oldukça güzeldi. Bu arada etrafta “Minus One sahne alıyor” posterleri görürseniz, şaşırmayın onlar biziz” dedi. Böylelikle “Minus One” ismini kullanmaya başladık.
Francois Micheletto“İçinde hepimizden bir kesit barındırıyor” 

Kıbrıs Pazar: Bize “Alter Ego” parçasından bahseder misiniz?

Francois Micheletto: Kısaca Alter Ego, benlikteki diğer kişilik demektir diyebiliriz. Kendi içimizde haberimizin olmadığı bir başka biz… Olaylar ve durumlar karşısında bazen başka bir siz ortaya çıkabiliyor. Açıkçası birçoğumuzun yaşadığı kesitler var şarkıda. Alter Ego’nun sözleri tamamen bana ait olmakla beraber diğer grup üyeleri de sözleri çok beğendi. Her noktasında grup olarak çalışıp, ortak karar verdik. Ortaya çıkan sonuç hepimizi tatmin etti.

“Eurovision formatına uygun bir çalışma hazırladık” 

Kıbrıs Pazar: Hazırladığınız parça için profesyonel yardım aldınız mı?

Francois Micheletto: Eurovision için çıkardığımız parça Alter Ego için ünlü besteci Thomas G.son ile anlaştık. Grupla şarkı üzerinde çalıştığımız sırlarda, ilk başlarda bestecimizle internet üzerinden iletişime geçtik. Ardından Kıbrıs’a davet ettik ve Ekim ayında, Kıbrıs’ta birlikte çalışma fırsatını bulduk. Kendisinin yaklaşık 60 Eurovision şarkısında imzası bulunmakta. Birlikte parçanın temel temasında birkaç değişiklik yaptık. Böylelikle, daha çok Eurovision’a yönelik bir şarkı oldu.

“Pozitif tepkiler almak, bizleri mutlu ediyor” 

Kıbrıs Pazar: Parçayla ilgili nasıl tepkiler aldınız?

Francois Micheletto: İnsanlardan inanılmaz güzel ve pozitif tepkiler aldık. Aynı şeklide hem Kıbrıslı Türklerden hem de Kıbrıslı Rumlardan bu güzel tepkileri almaya devam ediyoruz. Bu muhteşem ve gurur verici bir his… Emeğimizin karşılığını görmek ve insanların bunu beğenmesi bizleri çok mutlu ediyor.

“Sevilen parçaların çoğunu yorumluyoruz” 

Kıbrıs Pazar: Minus One sahnesinde hangi tarz müziklere yer veriyor?

Francois Micheletto: Şu an grup olarak parçaları yorumlama çalışmaları yapıyoruz ve sahnede onları çalıyoruz. Eğer şarkı herkes tarafından seviliyorsa ve biz bunun üzerine kendi yorumumuzu yapabilirsek, bunu oluşturuyoruz. Yorumladığımız parçalar arasında yelpazemiz oldukça değişiyor, repertuarımızdan uzak olsa da yorumladığımız Madonna şarkısı dahi var.

“Kendi parçalarımıza yoğunlaştık” 

Kıbrıs Pazar: Peki Minus One’ın başka projeleri var mı?

Francois Micheletto: Eurovision’dan önce; Moskova, Amsterdam, Londra’da Eurovision partilerinde çaldık. Sonrasında kendi şarkılarımızın da olmasının güzel olacağına karar verdik ve böylece canlı performans sırasında kendi şarkılarımıza da yer vermeye başlayabileceğimizi düşündük. Şu sıralar kendi şarkılarımız üzerine yoğunlaştık. Asıl hedefimiz kendi albümümüzü çıkarabilmek. Hali hazırda 4 şarkımız bulunmakta. İkisi neredeyse bitti, diğer ikisi üzerinde ise çalışmaya devam etmekteyiz.

” ‘O Ses’te ikinci aşamadayım” 

Kıbrıs Pazar: Fransa’da katıldığınız “O Ses” yarışması nasıl gidiyor?

Francois Micheletto: O yarışma daha henüz sonuçlanmadı. Şu an yarışmada ikinci aşamaya geçtim. Yarışma için sürekli seyahat etmem gerekti. Eurovision ve ‘O Ses’ yarışmalarına aynı anda hazırlandığım için programım oldukça yoğun.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Etiketler: Cyprus 2016 Eurovision Francois Unreal
Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz