Çözüm Sonrası Polis Yapısı Nasıl Olacak?

14 Ekim 2016 Cuma, 15:42

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Rum tarafında federal anlayışın tam olarak içselleştirilmesi gerektiğine” işaret ederek, “Belli bazı konularda federal bir devlet kurmakta olduğumuz anlayışının tam hakim olamadığını gözlemliyoruz zaman zaman, bunlar her zaman öyle değil zaman zaman karşımıza çıkıyor. Bunları mutlaka aşmamız gerekecek çok daha hızlı bir sonuca varabilmemiz açısından”diye konuştu.

Akıncı, Yoğunlaştırılmış görüşmelerde genel olarak bazı gün biraz daha fazla, bazı gün biraz daha az olsa da yakınlaşmaların devam ettiğine de dikkat çekerek, “Ancak bunun yanında saklamaya gerek yok anlaşmazlık noktaları da var zaman zaman, bu anlaşmazlıklarda kavramsal bazı güçlükler yaşadığımızı fark ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lider Nikos Anastasiadis, bugün yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında yeniden bir araya geldi. Ara bölgede yaklaşık 3 buçuk saat süren toplantı sonrasında Akıncı, liderler görüşmesinin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığında basına açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bugün ağırlıklı olarak birkaç konu üzerinde detaylı bir görüşme yaptıklarını belirterek, bu başlıklardan birinin federal polis konusu olduğunu söyledi.

Federal polisin oluşumunun; kurucu devletlerin ayrı polisleri, ortak federal yapının da ayrı federal polisleri olacağına işaret eden Akıncı, şöyle devam etti:

“Federal polis altında ortak araştırma komisyonu ve onun gibi daha bir sürü baska oluşumlar olacak. Bütün bunlar üzerinden gittik. Bunun yanında Federasyonun çeşitli ortak kurulları olacak, düzenleyici kurulları da olacak. Bunların kimi federal yetkiler çerçevesinde federal otorite tarafından oluşacak, kimileri kurucu devletler tarafından oluşturulacak. Bir de Avrupa Birliği konularında ortak komite kurulması çerçevesi…”

Akıncı, bazı ayrıntılar dışında uzlaşmaların saglandığını, daha başka bu alana giren konularda da görüş alışverişinde bulunulduğunu belirterek, bugün için söyleyebileceğinin; “Henüz anlaşılamamış, üzerinde mutabakat sağlanamamış konular olduğunu, ama gene bugün dün olduğu gibi çeşitli yakınlaşmalar da sağlandığını” söyledi.

Akıncı, şöyle devam etti:

“Genel olarak bu toplantılarda bazı gün biraz daha fazla, bazı gün biraz daha az olsa da yakınlaşmalar devam ediyor, bunu söyleyebiliriz. Ancak bunun yanında saklamaya gerek yok, anlaşmazlık noktaları da var, zaman zaman bu anlasmazlıklarda kavramsal bazı güçlükler yaşadığımızı fark ediyoruz. Yani Rum tarafında federal anlayışın tam olarak içselleştirilmesi gerekiyor. belli bazı konularda federal bir devlet kurmakta olduğumuz anlayışının tam hakim olamadığını gözlemliyoruz zaman zaman. Bunlar her zaman öyle değil, zaman zaman karşımıza çıkıyor.

Bunları mutlaka aşmamız gerekecek, çok daha hızlı bir sonuca varabilmemiz açısından.”

Akıncı, pazar ve pazartesi olmak üzere iki toplantı daha yapacaklarını belirterek, toplamda Ekim ayında 10 toplantı planlandığını, bunları da yaptıktan sonra daha net bir tablonun önlerinde duracağına inanç belirtti.
Akıncı, “Dolayısıyla bu yoğun çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz