Ceza Evinde Her Türlü Ceza Çekiyorlar

04 Ekim 2017 Çarşamba, 12:23

Uzun süredir yenilenmesi beklenen ve insani koşullardan uzak olduğu belirtilen KKTC Merkezi Cezaevi’nin güncel durumu hakkında görüşlerini aldığımız Eşit Hak ve Adalet Sendikası(HAK-SEN) Başkanı İzzet Türkmen Merkezi Cezaevi’nin fiziki yapısının yetersizliğinden dolayı çalışanlar ve mahkumların ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade etti.(HK)

Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı ise yeni yapılacak olan cezaevinin “ıslahevi” biçiminde olacağını, çocukların, hükümlü ve hükümsüzlerin ayrı ayrı yerlerde tutulacağını aktardı.

Aynı zamanda görüşüne başvurmak amacıyla iletişime geçmeye çalıştığımız İç işleri Bakanlığı Müsteşarı Gürkan Kara’ya toplantıda olduğu gerekçesiyle Haberal Kıbrıslı tarafından ulaşılamadı.

Türkmen: “20 kişilik koğuşlarda 50 kişinin kalması insani değil”

Merkezi Cezaevi’nin fiziki yapısının yetersizliğinden dolayı çalışanlar ve mahkumların ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade eden Türkmen, mevcut cezaevinin 1980 yıllarında 180 kişilik bir yapı ile oluşturulduğunu ve ardından ranza sistemi ile arttırıldığını aktardı.

Mahkum sayısının günden güne arttığını dile getiren İzzet Türkmen, güncelmahkum sayısının 450 civarında olduğunu ve bu sayının cezaevi kapasitesinin çok üstünde olduğunu dile getirdi.

Türkmen, normal şartlarda 20 kişilik kapasitesi bulunan koğuşlarda merkezi cezaevinde 40-50 kişinin kaldığını ve bu durumun insani olmadığını kaydetti.Söz konusu durumun çalışanların elinde olmadığını belirten Türkmen, en büyük sıkıntının suçluların durumuna göre yeterli ayrıma gidilememesi olduğunu dile getirirken, gaspçı ve tecavüzcünün bir arada bulunmaması gerektiğini ifade etti.

“Tansiyon, kolestrol gibi hastalıklar meslekte normal karşılanıyor”

Bir koğuş içerisinde bulunan 40-50 kişi için yalnızca 2 tuvalet, 3 banyo olduğunu söyleyen HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, bu durumun önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini belirtti. Mahkum sayısının aksine, çalışan sayısının her geçen gün azaldığını dile getiren Türkmen, bu yıl içerisinde hükümete 33 kişilik bir talep gerçekleştirdiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını kaydetti.

Merkezi cezaevinde son yıllarda 2 çalışanın hayatını kaybettiğimi ifade eden İzzet Türkmen, birinin beyin tümörü, diğerinin ise kalp krizinden olduğunu belirtirken, bunda yapılan meslekteki vardiyalı ve çalışma saatlerinin uzun olmasının da etkisinin büyük olduğunu kaydetti. Bu yönde birçok çalışanın da sıkıntısı olduğunu aktaran Türkmen, tansiyon, kolestrol gibi hastalıkların artık meslek içerisinde olan kişiler arasında “normal” karşılandığını da dile getirdi.

“Çalışan ve mahkumların insan olduğu unutulmamalı”

Bu sıkıntıların aşılması için yapılacak en öncelikli şeyin Türkiye ile yapılan ve ihale süreci bitmiş olan Merkezi Cezaevi Protokolü gereğince, en hızlı biçimde binanın inşaasının tamamlanması olduğunu ifade eden HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, “Yeni bina ile birçok sıkıntının önüne geçilecektir.” dedi.

Çalışanların ve mahkumların insan olduğunun unutulmadan hareket edildiği bir toplum istediğini aktaran Türkmen, meclistekilerin daha duyarlı olarak, ivedilikle cezaevi sorunlarına eğilmesini talep ettiğini de sözlerine ekledi.

Kayalı: “Mahkumları topluma kazandıracağız”

Konu hakkında görüşüne başvurduğumuz Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, yeni yapılacak olan cezaevinin “ıslahevi” biçiminde olacağını, çocukların, hükümlü ve hükümsüzlerin ayrı ayrı yerlerde tutulacağını aktardı.

Islah edici kuralların çoğunlukta olacağını ifade eden Kayalı, mahkumları topluma kazandırabilmek adına girişimlere de başvuracaklarının altını çizerken, aynı zamanda sosyal aktivite alanlarıyla bu girişimleri destekleyeceklerini dile getirdi. Kayalı, yapılacak olan cezaevinin ıslah edici kurallarının olmasını özellikle talep ettiklerini vurguladı.

Cezaevi çalışanlarının diğer kamu çalışanlarının yanında özlük hakları konusunda geride kaldığını ifade eden Salih Kayalı, bu süreç içerisinde  bu haksızlıkların da önüne geçilmesini ümit ettiklerini aktardı. Yeni yapılacak cezaevi için kapasite alanının 750-800 kişilik olacağını söyleyen Kayalı, şu an için bu kapasite planının yeterli ve geniş olacağını da sözlerine ekledi.

Aynı zamanda görüşüne başvurmak amacıyla iletişime geçmeye çalıştığımız İç işleri Bakanlığı Müsteşarı Gürkan Kara’ya, toplantıda olduğu gerekçesiyle Haberal Kıbrıslı tarafından ulaşılamadı.

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz