Çavuşoğlu Yunanistan’daki Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

26 Ocak 2015 Pazartesi, 15:15

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs’ta hem müzakerelerin tekrar başlaması ve hızlandırılması hem de gerginliğin azaltılması için gerekli adımların atılmasında Yunanistan ile çalışmayı arzu ediyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile bakanlıkta görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

YUNANİSTAN’DAKİ SEÇİMLER

Çavuşoğlu, bir gazetecinin “Yunanistan’daki seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, bu ülkede seçimlerin demokratik bir ortamda geçmesinden mutluluk duyduklarını dile getirdi. Seçimlerden üç Türk’ün de milletvekili seçildiğini hatırlatan Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan halkının demokratik kararına herkesin saygı duyması gerektiğini vurguladı.

“Bizim ilişkilerimizi daha ileriye götürmek için attığımız adımlar ortada” diyen Çavuşoğlu, 5-6 Aralık’ta Atina’da 3. YDİK toplantısının gerçekleştirildiğini ve o çerçevede Syriza lideri AleksisÇipras ile de görüşme yaptıklarını anlattı. Bakan Çavuşoğlu, “Görüşme son derece verimliydi. Kendisiyle Avrupa, Türkiye ile olan ilişkiler, istifşaki görüşmelerin geleceği, Kıbrıs meselesini konuştuk. Biz tabii ki bu görüşmeleri devam ettirmek isteriz” şeklinde konuştu.

Özellikle Ege’de gerginliğin azaltılması ve mevcut sorunlara çözüm bulmak için yürütülen istikşafi görüşmelerin devam etmesi, Kıbrıs müzakerelerinde Rum kesiminin masadan çekilmesinden dolayı yaşanan aksamanın giderilmesi ve Doğu Akdeniz’deki gaz ve petrol sondaj çalışmalarının tek taraflı değil, birlikte yapılmasını istediklerinin altını çizen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bu konularda da Yunanistan’a önemli rol düşüyor. Hem müzakerelerin tekrar başlaması ve hızlandırılması hem de gerginliğin azaltılması için gerekli adımların atılmasında Yunanistan ile çalışmayı arzu ediyoruz. Syriza partisinde de bu anlayışın olduğunu gördük. Hatta AleksisÇipras ‘aynı ideolojilerden değiliz ama sizin Türkiye için yaptıklarınızı takdirle izliyoruz. Dolayısıyla eğer seçilirsek Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz’ demişti. Yunanistan ile AB ilişkilerinin bu bu seçimlerden nasıl etkileneceğini kestirmek mümkün değil ama Türkiye’nin AB ile müzakere sürecine şimdiye kadar tüm iktidarlar destek verdi, en azından karşı olmadıklarını her zaman söylediler. Yeni gelecek iktidarın da bu sürece destek vereceğine ve engel olmayacağına biz inanıyoruz.”

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz