Arter’den Kanalizasyon Denetimi

14 Ekim 2016 Cuma, 16:39

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, belediyeye ait Kanalizasyon Atık Su Arıtma Tesisi’ni ziyaret ederek yerinde inceleme yaptı.  Şebekeden gelen atık suyun arıtıldıktan sonra temiz suya dönüşme sürecini yerinde gözlemleyen Başkan Arter, iç şebeke hatlarının iyileştirilmesinin yanında,  tam kapasite çalışan tesiste sorun yaşanmaması için kapasite artırımına gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerinde 62 kilometrelik kanalizasyon sistemiyle  8 bin 300 haneye hizmet veren tesis, yaklaşık 4 bin metreküp su arıtma miktarıyla tam kapasite çalışıyor.
Tesiste basına açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Gazimağusa’nın kanalizasyon sisteminin son noktası olan, tüm atık sularının arıtıldığı tesisin 4 bin metreküp kapasiteye sahip olduğunu, şehrin büyümesi nedeniyle yetersiz olan kapasitenin arıtılması için ikinci tesisin yapılmasının şart olduğunu ifade ederek, “kapasitenin yeterli olmayacağı önceden de biliniyordu. İkinci bir etap arıtma tesisi şarttır. Tesis kapasitesinin üzerinde çalışıyor, ancak çok randımanlı, etrafta kötü kokuların olmadığı verimli bir şekilde çalışıyor” dedi.
Gaimağusa’nın belli bir kısmının sisteme bağlı olduğunu, diğer bölgelerin de bağlanması durumunda ikinci etaba mutlaka ihtiyaç olacağını ifade eden Arter, önemli olan diğer konunun kanalizasyon şebeke hatlarının sıkıntılı olması olduğunu, hatalı noktaların şehrin içinde kötü koku ve taşmalara neden olduğunu, projenin hatalı olmasından ve müteahhit hatasından kaynaklandığı söylenen arızalar nedeniyle sistemin iyi çalışmadığını söyledi.
“AB ile sürekli temas halindeyiz, bu sorunu çözmemiz ve ikinci etap arıtma tesisini kurmamız gerekiyor. Bu sorun bizi huzursuz eder” diyen Başkan Arter, yeni bir projeyle arızaların giderilmesi için çalıştıklarını, bunun da kendilerini meşgul ettiğini, şu anda kanalizasyonun geliştirilmesi için çalışmaları gerekirken sorunlarla uğraştıklarına işaret ederek, iç hatların en büyük sorun olduğunu  belirtti.
Başkan Arter, Türkiye’den gelen suyun tuzluluk oranının düşük olduğu için artıma tesisinden çıkan suyun tarımda kullanılabilecek kalitede olduğunu da sözlerine ekledi.
Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz