3. Köprü kulelerinin betonarme işlemi bitti

3. Köprüde kulelerin betonarme işlemi biterken, köprüye atılacak tabliyeler için inşaata yüzen vinç getirildi.

25 Aralık 2014 Perşembe, 10:35

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın “Bu hafta köprünün ilk tabliyesini atacağız. Silueti de yavaş yavaş görülmeye başlanacak” açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği 3. köprü inşaatındaki son durumu ve köprüye atılacak tabliyeler görüntülendi.

29 EKİM 2015’TE AÇILACAK

29 Ekim 2015’te açılması öngörülen 3. Köprünün inşaatında kulelerin betonarme işlemi biterken, köprü kulelerinin yüksekliği 305 metreye ulaştı. Köprü inşaatından çalışmalar hızla devam ederken, çalışmalar görüntülendi. 305 metreye ulaşan kulelere semerler konulduktan sonra, ana halatların montajlarına başlanacak.

TABLİYELER GEMİYLE GETİRİLECEK

Öte yandan, kulelerin bitmesiyle birlikte oluşan manzara da büyülemeye başladı. Bakan Lütfi Elvan’ın “Tabliyeleri atacağız” açıklamasının ardından tabliyeler için denizde bir yüzer vinç, karada ise bir mobil vinç hazır bekletiliyor. Haydarpaşa Limanı’nda gemide bekletilen tabliyeler için de uygun hava şartlarının oluşması bekleniyor. Hava şartlarının oluşmasının ardından, gemiyle köprü inşaatına getirilecek tabliyeler, yüzen vinç ile alınıp karaya götürülecek. Daha sonra yüzen vincin getirdiği tabliyeler, karada bekleyen mobil vinçle köprüye atılacak.

3. Köprü kulelerinin betonarme işlemi bitti -GALERİ

KUZEY MARMARA OTOYOLU DA YETİŞECEK

Haydarpaşa limanında gemide bekletilen tabliyeler, daha sonra 3. köprü inşaatına götürülecek. Öte yandan köprüye bağlanan Kuzey Marmara Otoyolu’nda da çalışmalar hızla devam ediyor. Kamyonlar adeta birer karınca gibi çalışırken, otoyolda 102 adet menfez, 6 adet alt geçit ve 1 adet üstgeçit tamamlandı. Projenin tamamında 1250 adet makine ve çeşitli ekipmanlar kullanılıyor.

ÇALIŞMALAR 24 SAAT DEVAM EDİYOR

Proje genelinde 487’i teknik personel olmak üzere, toplam 6 bin 107 kişi çalışıyor. Baş döndüren çalışmaların, hava şartlarının uygun olması halinde 24 saat devam ettiği öğrenildi. Güney Koreli mühendisler de inşaatta neşeli tavırlarıyla dikkat çekiyor. İnşaatta çalışan 150 Güney Koreli için, Güney Kore’den özel aşçı getirildiği belirtildi.

Yorum Yap Duyarsız Kalma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz