Haber Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 13:45
 
GAÜ BESYO Hakkında Bilgilendirme Yapıldı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ferit Acar üniversite adayı öğrencilere BESYO hakkında bilgilendirmede bulundu.
SPOR Haberi
GAÜ BESYO Hakkında Bilgilendirme Yapıldı

BESYO içinde eğitim açısından en çok talep gören ve en fazla öğrencisi bulunan bölümün Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümü olduğunu belirten Acar, bunun nedeninin devlet garantisi olduğunu ve diğer bölümlerde de mezun olduktan sonra öğrencilerin spor ile ilgili bir çok alanda iş bulabilme garantisine sahip olduğunu belirtti.

Acar; “Çağın gereksinimlerine bağlı olarak, spor yöneticiliği alanı gelişti. GAÜ, Türkiye’de üniversitelere göre yabancı öğrencinin sayısının çok olduğu bir konumda olduğu için bizde Spor Yöneticiliği bölümünün eğitim dilini İngilizce olarak yaptık”
 

Acar: “GAÜ Bünyesinde Farklı Branşlarda Antrenörlük Bölümlerimiz Mevcut”

“Antrenörlük bölümümüzde geçen sene ilk mezunlarımızı verdik. KKTC’de en çok tercih edilen spor dalları futbol ve fitness olduğu için biz kendi içinde bölümü futbol ve fitness antrenörlüğü olarak iki dala ayırdık. Türkiye’den tenis ve masa tenisine çok fazla talep alıyoruz. Bizde bu senede üçüncü branş olarak Raket Sporlarını ekledik”

Öğrencilerin Rekreasyon bölümüne istihdam kaygıları ile yaklaştıkları için tercihte bulunmadıklarını belirten Acar; “Bakıldığında çok önemli olan bir bölüm ve talep gelmiyor diye kapatmak yerine biz bu bölümü nasıl canlandırabileceğimizi düşünüyoruz. Bölüm seçimlerinde rekreasyon çok fazla bilinmediği için akla gelmiyor. Spor eğitimi yaparken bakılıyor ki rekreasyon alanıda yelpazesi geniş olan, çalışma alanı olan bir bölüm bazen öğrenciler sonradan bölüm değişimi için başvurabiliyor” dedi.

Yüksek Lisans ve Doktora Programları hakkında açıklama yapan Acar; “Doktora ve Yüksek Lisans programlarımız YÖK onayı bulunan programlarımız. Doktora programlarımız iyi düzeyde, kaliteli eğitimi olan ve yatay geçiş başvurularında da çok talep gelen programlardan birisi”

GAÜ BESYO akademisyenleri ve bölüm yeterliliği hakkında açıklamalarda bulunan Acar; “BESYO Akademisyenlerimiz; donanımlı, tecrübeli, kendini geliştirmiş, milli sporcu olan, lisanslı ve belgeleri olan alanında uzman profesyonellerden oluşmaktadır. Öğrencilerimizde zaten spor ile ilgilenen kendi branşlarında başarılarını devam ettirmek isteyen öğrenciler olduğu için deneyimli hocalarımızla birlikte, kurulan takımlarımızla birlikte kendilerini daha iyi geliştirip branşında en iyisi olarak yollarına devam ediyorlar. GAÜ BESYO’da derslerin pratik ve teorik dengesine baktığımız zaman, Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük bölümünün çoğu pratik derslerden oluşuyor. Yüzmeden tutunda futbol, basketbol, tenis, badminton, eskrim, jimnastik, atletizm gibi bütün spor dallarının bizde eğitimi var. Üniversite takımları düzeyine baktığımız zaman, başarımızı bir çok branşta kanıtlar durumdayız. GAÜ Masa tenisi ve Tenis takımımız, KKTC şampiyonu ve Türkiye Şampiyonlarında da yer alıyor”

GAÜ BESYO’yu tercih edecek olan adaylara seslenen Acar; “Öğrenci GAÜ’ye gelmek isterse burada her türlü imkanı bulabilir. Spor tesislerimiz, kütüphanemiz, derslerimiz ve Akademisyenlerimiz dünya standartlarında. Aday öğrencilerimiz bizim programlarımızı seçmek isterlerse onlarla beraber olmaktan, onları doğru yönlendirmekten bizde mutlu oluruz” ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: (Arşiv) - Son Haber Kıbrıs Editör: Son Haber Kıbrıs
Yorumlar
Haber Yazılımı