Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 12:22
 
Facebook boykotu büyüyor!
ABD Başkanı Donald Trump’ın bir paylaşımı ile alevlenen Facebook reklam boykotu her gün büyüyor. Kampanya kapsamında sosyal medya reklamlarını durduran son büyük firma Lego oldu. Peki bu durum Facebook'u nasıl etkileyecek? İşte gelirinin yüzde 98'ini reklamlardan elde eden Facebook'un reklam ağının büyüklüğü...
TEKNOLOJİ Haberi
Facebook boykotu büyüyor!

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 1

Sosyal medya devi Facebook geçtiğimiz yıllarda patlak veren veri skandalından sonra tarihinin en kötü dönemlerinden birisini yaşıyor. 

 

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 2

Starbucks, Pepsi, Coca-Cola ve Verizon’un da aralarında bulunduğu onlarca şirket, geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın  şiddet içerikli paylaşımını silmeyen Facebook’tan reklamlarını çekme kararı almıştı.

 

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 3

Sadece pazartesi günü Adidas, HP, ve Ford firmaları da Unilever, The North Face, Coca Cola, Honda ve diğerlerine katıldı. Kampanya kapsamında sosyal medya reklamlarını durduran son büyük firma Lego oldu.

 

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 4

Son dönemde Mars, Target, Ford, Adidas, Coca Cola, Unilever ve Starbucks dahil toplamda 400 firma sosyal ağlardan reklamlarını kaldırdı.

Peki reklam boykotu Facebook'u nasıl etkileyecek?

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 5

KAZANDIĞI HER 100 DOLARDAN 98'İ REKLAMLARDAN GELİYOR

Firma 2019’da gelirinin yüzde 98’ine denk gelen 69.7 milyar doları reklamlardan elde etti. 

Başka bir deyişle sosyal meyda devi geçtiğimiz yıl kazandığı her 100 doların 98'ini reklam verenlerden elde etti.

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 6

8 MİLYON REKLAM VERENİ VAR

Ancak Facebook'taki büyük reklam harcamaları daha çok orta ve ufak ölçekli firmalardan geliyor. Zira Facebook’ta 8 milyon reklam veren var.

En çok harcama yapan ilk 100 firma ise yıl toplamında 4.2 milyar dolarlık reklam harcaması yaptı. Bu da reklam gelirinin sadece yüzde 6’sı anlamına geliyor. 

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 7

ZUCKERBERG’İN KİŞİSEL SERVETİ 7.2 MİLYAR DOLAR AZALDI

Yaşanan bu gelişmeler sonrası Facebook’un piyasa değeri geçtiğimiz hafta 56 milyar dolar azalırken,  Zuckerberg’in net serveti 7.2 milyar dolar azalarak 82,9 milyar dolara düştü. 

 

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 8

NE YAŞANMIŞTI? 

25 Mayıs'ta Minnesota eyaletinde yaşayan siyahi George Floyd’un beyaz bir polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan protesto dalgası ülkedeki tansiyonun artmasına neden olmuştu. 

 

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 9

ABD Başkanı Donald Trump’ın 29 Mayıs’ta yaptığı “Yağma başlarsa ateş açarız” paylaşımı ise bu tansiyonun en üst noktaya çıktığı tarih olarak görülmüştü. 

 

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 10

Trump'ın bu paylaşımı sonrası mikro blog  platformu Twitter, tarihinde ilk kez bir devlet başkanının paylaşımını “şiddet içerdiği” gerekçesiyle sınırlandırma kararı almıştı. 

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 11

Twitter'ın bu adım sonrası gözler Facebook'a çevrilmiş, Facebook CEO’su Mark  Zuckerberg'in "Başkan Trump’ın paylaşımı Facebook kurallarını ihlal etmiyor" açıklaması pek çok kesmin tepkisini çekmişti. 

  

 

Facebook boykotu büyüyor! (400 firma reklamlarını kaldırdı) - 12

Zuckerberg'in bu açıklaması sonrası geçen hafta altı insan hakları örgütü, büyük şirketlere bir çağrıda bulunarak, temmuz ayı boyunca Facebook’a reklam vermemelerini istedi.
Kaynak: (NTV) - NTV Editör: Son Haber Kıbrıs
Yorumlar
Haber Yazılımı