Haber Detayı
12 Ocak 2015 - Pazartesi 21:12
 
CENTCOM’un Twitter ve Youtube hesapları hacklendi
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı-CENTCOM'un Twitter ve Youtube hesapları siber saldırıya uğradı. Saldırılan hesaplarda IŞİD yanlısı mesaj ve videolar paylaşıldı.
ARŞİV Haberi
CENTCOM’un Twitter ve Youtube hesapları hacklendi

Terör örgütü IŞİD'e karşı yürütülen hava saldırılarını koordine eden ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) resmi twitter hesabından, yerel saatle 12.29’da “Amerikan askerleri, geliyoruz, arkanızı kollayın. IŞİD” yazılı mesaj paylaşıldı.

BAZI GİZLİ BİLGİLER DEŞİFRE EDİLDİ

Sayfada ayrıca #CyberCaliphate” (Siber Halifelik) imzasıyla atılan mesajda aralarında emeklilerin de bulunduğu ABD askerlerinin kişisel bilgileri ve askeri planlar olduğu iddia edilen bazı bilgiler yayımlandı. Diğer bir mesajda ise, “IŞİD burada, tüm askeri üslerinizdeki bilgisayarlardayız” ifadesi yer aldı.

YOUTUBE HESABINA DA SALDIRI

Öte yandan, CENTCOM’un Youtube hesabı da bir siber saldırıya uğradı. Youtube sayfasına da IŞİD yanlısı videolar paylaşıldı.

İLK AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan bir yetkili de CENTCOM'un Twitter ve Youtube hesaplarına yönelik saldırıyı doğrulayarak, konuyla ilgili uygun tedbirleri aldıklarını kaydetti. Açıklamada ayrıca, güvenlik riskinin bulunmadığı ve bunun mahcup edici bir durumdan ileri gitmediği ifade edildi. Ayrıca hesaptan paylaşılan Çin ve Kuzey Kore ile ilgili bilgilerin gizli olmadığı kaydedildi.

Bu arada Twitter yönetimi hesabı askıya aldı.

Kaynak: (Arşiv) - Son Haber Kıbrıs Editör: Arşiv Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı