Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 12:03
 
Arnavutluk'ta 6,4 büyüklüğünde deprem: 24 ölü
Arnavutluk'ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre 24 kişi hayatını kaybetti, 600'den fazla kişi ise yaralandı. Depremde çöken bir otelde 20 Türk vatandaşı kalıyordu. Türk vatandaşları depremden sağ kurtuldu ve Türkiye'ye getirildi. Türkiye arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere bölgeye uçak gönderdi.
DÜNYA Haberi
Arnavutluk'ta 6,4 büyüklüğünde deprem: 24 ölü

 

 

arnavutluk deprem.JPG

 

 

Arnavutluk'ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre 24 kişi hayatını kaybetti, 600'den fazla kişi de yaralandı. 

Depremde 20 Türk vatandaşının da kaldığı bir otel çöktü. Türk vatandaşlarının depremden sağ kurtulduğu belirtildi. Türkiye'nin Arnavutluk Büyükelçisi Ahmet Yörük NTV’ye, “20 Türk vatandaşının kaldığı otel çöktü. Hepsi kurtarıldı. Enkazdan kurtarılan Türk vatandaşlarının durumu iyi. Bölgedeki Türkler başkent Tiran'a getirilecek” açıklamasını yaptı.

Arnavutluk Yer Bilimleri, Enerji, Su ve Çevre Enstitüsünden (IGJEUM) yapılan açıklamaya göre, merkez üssü ülkenin batısındaki Dıraç şehrine 15 kilometre uzaklıktaki depremin, yerin 38 kilometre derinliğinde meydana geldiği ve 6,4 büyüklüğünde olduğu kaydedildi.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bir kişinin panik nedeniyle binadan atladığı için hayatını kaybettiği ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yaralanan 150 kişinin tedavilerinin hastanelerde devam ettiği, sağlık ekiplerinin Tiran, Dıraç ve ülke genelinde hazır bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

TÜRKİYE'DEN YARDIM UÇAĞI

Depremin ardından AFAD'dan yardım açıklaması geldi.

Arnavutluk'ta meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki deprem sonrası, arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere, AFAD arama kurtarma ekibi, 3 araç ve UMKE ekibi ile birlikte, TSK'ya ait bir uçağın bugün bölgeye gideceği açıklandı. 

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait A400M tipi askeri nakliye uçağı, TSİ 21.15'te Tiran Uluslararası Havalimanı'na indi.

 

Arnavutluk'taki deprem başkent Tiran'ın yakınlarında meydana geldi.  Arnavutluk'taki deprem başkent Tiran'ın yakınlarında meydana geldi. 

Arnavutluk genelinde itfaiye ekipleri ile silahlı kuvvetlerin çalışmalar gerçekleştirdiği aktarıldı.

Başkent Tiran başta olmak üzere Arnavutluk'un diğer şehirlerinde ve komşu ülkeler Kuzey Makedonya, Kosova ve Karadağ'dan da hissedilen deprem Arnavutluk'ta iletişim sorunu ve elektrik kesintilerine neden oldu.

Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanlığı Tiran, Dıraç ve Leş (Lezha) şehirlerinde eğitime ara verildiğini duyurdu.

Arnavutluk'ta 21 Eylül'de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde 132 kişi yaralanmış, 600'den fazla yapı zarar görmüştü.

 

Kaynak: (NTV) - NTV Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı